#zostańwdomu – Dzień 3

3 dzień

Im bardziej jesteś świadoma swojego ciała i płynących z niego wrażeń, tym każde przeżycie i doświadczenie staje się bardziej intensywne. Największym problemem kobiet z którymi pracujemy jest nieumiejętność nazywania odczuć płynących z ciała. Opisują dolegliwość tak jakby kompletnie jej nie obserwowały, nie łączyły z całym ciałem, momentem życia, przebytym lub trwającym stresem. A jak dobrze wiesz, często uświadomienie sobie czegoś już rozwiązuje połowę problemów. Bo zaczynamy się obserwować, badać, w końcu słuchamy swojego ciała i z nim dialogujemy.

Ponieważ chciałybyśmy dzisiaj nauczyć Cię dostrzegania wrażeń płynących z Twojego ciała chcemy, aby to ćwiczenie wywołało u Ciebie pewne emocje. Inaczej nie dowiemy która część Twojego ciała jest najbardziej zaangażowana w przezywanie. Ale będą to dobre emocje😊 tych złych mamy i tak w nadmiarze.

Ćwiczenie 3
Do tego ćwiczenia będziesz potrzebować albumu ze zdjęciami. Nie ważne czy będą one w formie papierowej czy elektronicznej. Wybierz ten album, w którym są dobre wspomnienia- ze świąt, wyjazdów rodzinnych czy innych przyjemnych dla Ciebie momentów. Na zdjęciach powinny być miejsca i ludzie, których dobrze znasz.
❤️Usiądź wygodnie ze swoimi pamiątkami. Najpierw postaraj się poczuć pozycje w której siedzisz. Poczuj ręce i nogi. Ramiona, stopy. Jeżeli jesteś już w pełni obecna i zostawiłaś na chwile wszystkie troski za drzwiami mieszania to zacznij przyglądać się pierwszej fotografii.
❤️ Zaobserwuj jak na nią reagujesz? Czy czujesz szczęście, rozbawienie? A może przypomniał Ci się jakiś smak, zapach lub dotyk?
❤️ Co jeszcze czujesz? Wdzięczność? Zmieszanie? Tęsknotę?
❤️ Każda z tych emocji czuje się inaczej, czuje się gdzieś indziej. Poszukaj ich w ciele. Co robi Twoje ciało jak patrzysz na to zdjęcie? Napina się? Rozluźnia? Coś dzieje się w brzuchu? W żuchwie? W ramionach?
❤️ Co się dzieje z oddechem? Z biciem serca?
❤️ Zauważaj wrażenia, które towarzyszą wspomnieniom ze zdjęć.
❤️ Czy wiesz, dlaczego to czujesz?
❤️ Jeżeli uczucia lub wspomnienia stanął się nieprzyjemne lub zbyt intensywne świadomie przenieś uwagę na kolejne wspomnienia i zdjęcia.

Dobrze, to tyle. Ciekawe doświadczenie. Mam nadzieje, że zauważyłaś jak bardzo Twoje myśli połączone są z ciałem. Teraz musimy tylko razem nauczyć się kontrolować jedno, a słuchać drugiego. Nie po to, żeby od razu osiągać super wyniki, jechać na Bali do mistrza czy robić inne mało realne, ale bardzo modne rzeczy. Ale dla siebie, dla własnego poczucia bezpieczeństwa, poczucia sprawstwa. Zobaczysz, że gdy zaczniesz współgrać z tym co podpowiada Ci ciało, poczujesz się bardziej ugruntowana i pewna siebie.

Dobrze, jak skończyłaś na dzisiaj to idź na spacer i przegryź coś dobrego 🍯- tylko wiesz, powoli, poczuj smak😊

Do zobaczenia jutro. 😍